Wielowymiarowy CSR, czyli o wolontariacie pracowniczym.

Napisane przez admin |02 Nov 15 | 0 komentarzy

Wielowymiarowy CSR, czyli o wolontariacie pracowniczym.

Czy znane jest Wam określenie wolontariat pracowniczy? Przedstawiliśmy je krótko przy okazji wprowadzenia do Społecznego Zaangażowania Biznesu. Przypominamy, że jest to angażowanie własnych pracowników na rzecz rozwoju społeczeństwa i środowiska. Inaczej jest to delegowanie naszych pracowników do pewnych przedsięwzięć związanych z wsparciem danej inicjatywy społecznej lub organizacji w ramach czasu ich aktywności w pracy. Dziś doradzimy, jak wdrożyć w swojej firmie takie działania i postaramy się ukazać wolontariat pracowniczy jako wielki walor również w funkcjonowaniu naszej firmy.

Mamy całkowitą dowolność przy wyborze aktywności lub przedsięwzięć, w które zaangażujemy swoich pracowników. Nie brakuje ciekawych inicjatyw społecznych lub też wartościowych organizacji, które potrzebują pomocy, by się rozwijać. Nie wiesz, jak je odnaleźć? Może być to akcja w Twojej miejscowości, na którą kiedyś zwróciłeś uwagę, która Ci się spodobała. Może być to organizacja z najbliższego sąsiedztwa Twojej firmy, mieszcząca się po drugiej stronie ulicy. Jest wiele placówek, które zgłaszają swoje zapotrzebowanie w aktualnościach. Przejrzyj lokalne gazety oraz sieć w poszukiwaniu najbliższych organizacji i inicjatyw obywatelskich i zwróć uwagę na te, z którymi Twoja firma może odnaleźć wspólny mianownik. Jeśli uda Ci się znaleźć partnera społecznego o podobnych wartościach, to wspaniale! Aby dowiedzieć się, gdzie wiedza, doświadczenie i umiejętności Twoich pracowników są najbardziej potrzebne, możesz skontaktować się z lokalnym samorządem, który współpracuje z placówkami oświaty, organizacjami pożytku publicznego oraz instytucjami dobroczynnymi w Twojej miejscowości. Jeśli jesteś z Krakowa lub działasz tutaj, możesz też zgłosić się do nas :)

Aby lepiej zobrazować, jak może wyglądać wolontariat pracowniczy, posłużymy się kilkoma przykładami. Pierwszy z nich jest wzięty prosto z naszego podwórka. Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom ,,Stawiamy na Łapy” organizuje cykliczne wydarzenie zwane Wielkim Kiermaszem Rzeczy Wszelakich. Jest to świetna okazja do zopatrzenia się w książki, ozdobne akcesoria czy inne gadżety, a zysk ze sprzedaży przedmiotów jest przeznaczany na utrzymanie schroniska, szczepienia i karmę dla kotów. Cała akcja trwa dwa dni, dlatego są potrzebni wolontariusze, którzy pomogą w rozkładaniu i składaniu stanowisk, transporcie przedmiotów przekazywanych od firm, czy zaangażują się w promocję wydarzenia. Fundacja poszukuje wolontariuszy, którzy usprawnią kwestie organizacyjne i logistyczne przy Kiermaszu. We współpracy z nami, wspólnie proponujemy lokalnym firmom wolontariat pracowniczy jako formę działań w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Zaangażowanie pracowników do aktywnego włączenia się w lokalną akcję dobroczynną, zapewniając jej wsparcie techniczne i organizacyjne to prosta, a zarazem efektywna forma wolontariatu pracowniczego możliwa do wdrożenia praktycznie w każdej firmie, o ile pracownicy nie posiadają istotnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Gdy prowadzimy firmę świadczącą specjalistyczne usługi (informatyczne, księgowe, graficzne, reklamowe… itp.), inną formą wolontariatu pracowniczego może być wykorzystanie kwalifikacji naszego pracownika do wykonania danej usługi pokrywającej się z jego uprawnieniami w miejscu, które tego potrzebuje. Wiele instytucji dobroczynnych z pewnością chętnie skorzystałoby z możliwości przeprowadzenia u nich przez księgową bezpłatnego audytu finansowego, pomocy informatyka przy podpięciu nowej domeny lub opracowania szaty graficznej na potrzeby nowej strony internetowej.

Organizując wolontariat pracowniczy, realizujemy strategię CSR w wielowymiarowej formie: nie tylko wewnętrznej (relacje z pracownikami), ale także zewnętrznej (oddziaływanie na otoczenie firmy). :)

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij