Podsumowanie 10 miesięcy działalności

Napisane przez admin |21 Jan 16 | 0 komentarzy

Podsumowanie 10 miesięcy działalności

Witaj 2016!

Na wiosnę, czyli już niebawem, będziemy świętować pierwszy rok naszego działania na krakowskiej arenie. Pomimo tego, że istnienie Pozytywnej Firmy rozpoczęło się niespełna 10 miesięcy temu, moment wejścia w Nowy Rok sprzyja pewnym refleksjom, zachęca do spojrzenia w tył i przeanalizowania, co wydarzyło się do tej pory. A był to intensywny czas…

Przełom lutego i marca 2015 to pierwsze kroki Marcina we wcielaniu swojego pomysłu w życie i początek budowania marki PF. Dostrzega on wielki potencjał w możliwości współdziałania firm z organizacjami społecznymi. Po pierwszych analizach lokalnego rynku i dogłębnym zapoznaniu się z tematem Społecznej Odpowiedzialności w Polsce okazuje się, że pozostaje to wciąż niewykorzystywane w pełni pole do działania, a niekiedy wręcz nieznane przez wielu polskich przedsiębiorców. W porównaniu z działaniami CSR w skali międzynarodowej widać, co trzeba zrobić, by kapitał każdego z sektorów się rozwijał i ile u nas jest jeszcze do zrobienia. Stąd silna wiara w sens istnienia marki PF w Krakowie. Marcin zbiera więc zespół, który pomoże mu rozpocząć konkretne aktywności w sferze działań społecznie odpowiedzialnych lokalnie. Z początkiem kwietnia są to 3 osoby: Ewa, Kasia i Kuba.

Pojawiają się pierwsze inicjatywy. Jedną z nich, przy której czynnie się angażujemy to Wielki Kiermasz Rzeczy Wszelakich, organizowany przez Krakowską Fundację Pomocy Zwierzętom Stawiamy na Łapy. Zachęcaliśmy wówczas pracowników zaprzyjaźnionych firm, by oddawali nieużywane przedmioty na zbiórkę, a zysk z całej sprzedaży wędrował na cele fundacji. Nawiązaliśmy także współpracę z firmą WEB Impuls, która zdecydowała się pomóc organizacji Gniazdo w odświeżeniu przestarzałej strony internetowej. Kontaktowaliśmy się również z krakowskimi liceami, zapraszając uczniów do wzięcia udziału w cyklu warsztatów z przedsiębiorczości w ramach projektu Direct Enterprise, umożliwiających rozwój zawodowy młodym ludziom. Dzięki nam kilka firm znalazło się w strefie wystawców na Święcie Cyklicznym – dużym festiwalu rowerowym, który odbył się w czerwcu, co pozwoliło na sfinansowanie się całej imprezy. Pomogliśmy również w przygotowaniach do otwarcia restauracji Sezony Bistro Cafe prowadzonej przez stowarzyszenie CPES Parasol.

Z początkiem lipca ekipę PF zasiliły nowe osoby: Monika i Michał, a na jesień Bartek i Wojtek. Ruszyliśmy z blogiem Pozytywnej Firmy. Dotychczas zrealizowaliśmy 3 wywiady z osobami wspierającymi ideę społecznego zaangażowania biznesu: Łukaszem Kalicińskim – właścicielem marki Notjustshop, Weroniką Wirtel reprezentującą firmę Targi w Krakowie oraz panią Beatą Kenig, przedstawicielką organizacji Ashoka. Dodatkowo na blogu pojawiło się 5 wpisów przybliżających najważniejsze zagadnienia związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu. :)

Od jesieni tego roku, funkcjonuje już Fundacja Aktywne NGO. Pomogliśmy również Stowarzyszeniu Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” w przygotowaniu wspólnego projektu z klubem piłkarskim Lech Poznań. Nawiązaliśmy kontakt z fundacją Gaudium et Spes, z którą obecnie zaczynamy współpracę, po to, aby organizacja mogła jeszcze skuteczniej działać i szerzyć pomoc osobom niepełnosprawnym.

Powyżej wymieniliśmy tylko najważniejsze działania. Łącznie pomogliśmy już 12 organizacjom pozarządowym i inicjatywom społecznym w nawiązywaniu kontaktów z biznesem, obniżaniu kosztów prowadzenia działalności, zwiększaniu zasięgu promocyjnego i pozyskiwaniem barterowo niezbędnych do działania rzeczy i usług.

Jesteśmy dumni z tego, że Marcin – założyciel Pozytywnej Firmy – w międzyczasie został jednym z lokalnych ambasadorów Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. W ramach tej inicjatywy zajmuje się popularyzacją idei Społecznej Odpowiedzialności Biznesu wśród krakowskich studentów. :)

W najbliższym czasie chcemy jeszcze bardziej skupić się na analizowaniu potrzeb i możliwości kolejnych organizacji pozarządowych tak, żeby w szybkim czasie móc dostarczyć jak najwięcej wartości dla nich.

Po tym roku mamy nieodparte wrażenie, że w najbliższej przyszłości coraz więcej firm i organizacji pozarządowych będzie współpracowało ze sobą. W najbliższych latach czeka nas dużo wyzwań i sporo wiedzy/umiejętności/doświadczenia do przyswojenia :) Mamy ogromną satysfakcję pomagając tym dwóm światom w realizacji wspólnych projektów, które są korzystne dla obu stron zarówno finansowo, jak i społecznie.

neww_logo_przezroczyste


Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij