O integracjach w firmach, które dają moc satysfakcji i pożytecznego działania. Rozmowa z panią Małgorzatą Dębek – Agencja Dębek.

Napisane przez admin |18 Feb 16 | 0 komentarzy

O integracjach w firmach, które dają moc satysfakcji i pożytecznego działania. Rozmowa z panią Małgorzatą Dębek – Agencja Dębek.

Specjalizuje się Pani w organizacji spotkań integracyjnych społecznie zaangażowanych. Czym są integracje społecznie zaangażowane, w porównaniu do tradycyjnego modelu wydarzeń firmowych?

Tradycyjny model spotkań integracyjnych zwykle opiera się o dość hedonistyczne doznania, w których raczej nie ma miejsca na myślenie o społecznej odpowiedzialności biznesu. Agencje eventowe prześcigają się w proponowaniu atrakcji na jak najciekawsze spędzanie czasu podczas firmowych spotkań, ale pomysły te opierają się zwykle na sprawianiu radości jedynie pracownikom konkretnej organizacji, na rzecz której wynajęta została firma eventowa.

Podczas wydarzeń organizowanych przez Agencję Dębek staramy się umiejętnie łączyć elementy tradycyjnych integracji ze szkoleniami „miękkimi”, a przede wszystkim z elementami wolontariatu pracowniczego, dzięki któremu udaje się nam rozpalać w pracownikach intensywniejsze emocje. Wielokrotnie przekonałam się, że integrowanie zespołów w sposób społecznie odpowiedzialny, zgrabnie łączące zwykłą ludzką potrzebę bycia ze sobą z działaniami społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), okazuje się bardziej efektywne i pozostaje w nas na dłużej i w cieplejszych wspomnieniach niż przykładowo zabawa w paint-ball. Podczas wspólnej pracy dla dobra np. domu dziecka, ośrodka dla niewidomych, instytucji opiekującej się samotnymi matkami czy na rzecz środowiska naturalnego, nie ma miejsca na rywalizację i konkurowanie ze sobą, a tego typu zjawisk w codziennym życiu zawodowym mamy przecież aż nadto; za to jest duży obszar do życzliwej i efektywnej współpracy, gdzie łączy nas ten sam niekomercyjny, a przy tym jakże pożyteczny cel.

W jaki sposób społecznie zaangażowane integracje firmowe mogą wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa? Co możemy zaliczyć do korzyści dla firmy wynikających z uczestnictwa w takich integracjach?

Udział w integracjach, w wyniku których nasz wysiłek i wspólna praca przekładają się na poprawę jakości życia ludzi nierozpieszczanych przez los, daje ogromną satysfakcję wszystkim interesariuszom projektu, ale przede wszystkim samej firmie. Dzięki takim realizacjom pracodawcy zyskują zgrany zespół autentycznie lubiących się i wzajemnie szanujących ludzi, których oprócz pracy w jednej firmie łączy wspólna sprawa i podobne emocje związane z udziałem w projektach non-profit. Już sam pracodawca wspierający cele prospołeczne zazwyczaj spotyka się z większym szacunkiem pracowników dumnych z tego, że ich firma potrafi nie tylko wypracowywać zysk, ale także angażować się w sprawy absolutnie niekomercyjne. Badania Adama Granta z Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii udowodniły, że nawet niezadowoleni pracownicy mają lepszą opinię o swoim miejscu pracy i są bardziej lojalni, gdy mogą poświęcić czas szczytnym celom i oferować swoją pomoc na rzecz inicjatyw przesiąkniętych znaczeniem.

Integracje dotykające CSR wspierają dodatkowo pozytywny wizerunek firmy, która w konsekwencji takich działań zaczyna być postrzegana nie tylko jako komercyjny gracz rynkowy, ale także jako instytucja umiejąca dostrzegać, angażować się i przez to mieć realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie biznesowe i siłę sprawczą w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Dzięki temu ma także lepsze relacje z lokalną społecznością, a przy okazji lepszą prasę, jako że przykłady pozytywnej aktywności firm są często dostrzegane przez dziennikarzy, którzy chcą i lubią je nagłaśniać.

Należy jednak pamiętać, że projekty z obszaru CSR nie powinny być jednorazowymi akcjami, a przemyślanym i długofalowym działaniem wpisującym się w całościową politykę firmy, a dzięki temu zwiększającym jej przewagę konkurencyjną.

Co mogą zyskać pracownicy poprzez włączenie się w działania w ramach wolontariatu pracowniczego?

Wolontariat pozwala odkrywać w pracownikach pokłady ich dobrej energii, pomysłowości, daje im szanse na zaprezentowanie pozazawodowych zdolności, talentów czy zainteresowań, na których ujawnienie raczej nie ma szans w okolicznościach czysto zawodowych.
Dzięki właściwemu ukierunkowaniu dobrej energii, w ludziach rozbudzona zostaje świadomość społeczna i etyczna. Wolontariusze lepiej myślą zarówno o sobie, jak i o swoich kolegach z pracy, w towarzystwie których mieli okazję zrobić coś wartościowego i satysfakcjonującego, a przy okazji lepiej się poznać, a czasami nawet zaprzyjaźnić. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, z których wynikało, że pozytywne i ciepłe relacje wśród współpracowników są jednym z najlepszych wyznaczników naszej kondycji psychicznej, a przyjaźń i uznanie w organizacji wpływają na lojalność wobec firmy bardziej niż wysokie wynagrodzenie.

Działania społeczne bywają także doskonałym antidotum na syndrom wypalenia zawodowego i zmęczenia codzienną, często powtarzalną pracą. Taka odskocznia od codzienności pozwala spojrzeć na pewne problemy z innej perspektywy i docenić rzeczywistość, na którą może zbyt często narzekamy.

wolontariat

Jak dotychczas takie aktywności były odbierane w firmach, z którymi miała Pani okazję współpracować? Co było szczególnie cenione przez uczestników integracji, lub czy pojawiały się jakieś istotne bariery?

Dość często słyszę z ust moich znajomych pracujących w korporacjach, że nie lubią standardowych wyjazdów integracyjnych, a jako że nieobecność na nich czasami jest źle widziana przez szefów, to uczestniczą w nich bardziej z obowiązku niż z przyjemności. Tym bardziej cieszę się, że moje pomysły na integracje w firmach, które ze mną współpracują przyjmowane są ciepło i oceniane bardzo pozytywnie, o czym świadczy zjawisko powracającego klienta. Dotychczas miałam przyjemność współpracować z firmami, w których mój pomysł na łączenie spotkań integracyjnych z wolontariatem spotykał się z sympatią i dużą akceptacją uczestników. Przyznam, że dużo przyjemniej pracuje mi się z organizacjami, w których widzę zrozumienie i akceptację kadry kierowniczej. Bo dobry przykład idzie z góry!

Nie ukrywam, że przygotowanie imprezy społecznie zaangażowanej nie jest łatwe, ponieważ oprócz umiejętności organizacyjnych wymaga dużej empatii i zrozumienia problemu instytucji której pomagamy. Łatwo można przekroczyć granicę i nadszarpnąć zaufanie odbiorców działań. Dlatego też uczestnicy integracji chyba najbardziej cenią nasz profesjonalizm, przywiązywanie wagi do detali, bardzo indywidualne podejście do każdego klienta, a także umiejętność emocjonalnego przygotowania wolontariuszy do konkretnego wydarzenia.

Jak ocenia Pani aktywność społeczną pracodawców i pracowników w polskich firmach? Czy według Pani praktyki społecznie odpowiedzialne będą coraz popularniejsze, czy wciąż pozostaje to dla nas wyzwaniem?

Chyba świat dojrzał już do stanowiska, że rywalizacja na dłuższą metę jest zbyt męcząca, a bezrefleksyjna pogoń jedynie za zyskiem i czysto biznesowym sukcesem nie zawsze prowadzi do dobrego. Zmęczeni komercją, tempem życia, natłokiem informacji, zaczynamy szukać w życiu i w pracy głębszego sensu, wartości, zwalniamy, a z czasem nabieramy dystansu do problemów, które zbyt często sobie sami kreujemy.

Książka „Doktryna Ateny” autorstwa Johna Gerzema i Michaela D’antonio wprowadziła ostatnio sporo zamieszania twierdzeniem, że sukces we współczesnym świecie mają szansę osiągnąć tylko te firmy czy organizacje, które oprócz cech przypisywanych mężczyznom, posiadają cechy kojarzące się raczej z kobietami – empatię, komunikatywność, otwartość na współpracę, nieagresywność w działaniu. Podążając tym tropem jestem pewna, że tego typu firm będzie coraz więcej, także w Polsce, a co za tym idzie, coraz popularniejsze będzie stosowanie w nich praktyk społecznie odpowiedzialnych.

Dziękujemy za udzielenie wywiadu!


Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij