Innowacje społeczne – wywiad z Aleksandrą Nowak

Napisane przez admin |19 Aug 16 | 0 komentarzy

 

Aleksandra Nowak
Aleksandra Nowak

koordynatorka projektów w better. (dawniej Goodbrand) firmie, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów na styku biznesu i społeczeństwa wykorzystując autorskie narzędzia w oparciu o metodykę design thinking (4D) zgodnie z podejściem human/community centered design.  Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zapalona wolontariuszka i mól książkowo-rowerowy w jednym.

 

 

 

 

1. Czym, wg Ciebie, są innowacje społeczne i dlaczego są one nam potrzebne, jako społeczeństwu?

Myślę, że innowacje społeczne są odpowiedzią zarówno na nowe pojawiające się problemy, oraz te, do tej pory nierozwiązane, które dziś nabierają większych rozmiarów. Wyzwania społeczne mają charakter globalny i nie zamykają się w granicach jednego kraju, regionu, miejsca. Rzeczywistość jest dużo bardziej zawiła. Wszystkie kryzysy demograficzne, migracyjne, czy ekonomiczne potrzebują alternatyw i przede wszystkim kreatywnych pomysłów. W myśl powiedzenia: szaleństwem jest oczekiwać nowych rezultatów, jeżeli cały czas robi się to samo.

Dla mnie istotą innowacji społecznej jest jej tworzenie przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi. Rozwiązanie powinno służyć poprawie jakości życia całego społeczeństwa. By powstało i mogło się rozwijać potrzeba różnorodnych doświadczeń i poglądów wielu ludzi. A wytworzone dzięki temu nowe więzi społeczne mają potencjał w kreatywny sposób stawić czoła współczesnym wyzwaniom.

 

2. A jak to wygląda w praktyce? Jakie są znane przykłady innowacji społecznych?

Wszystko zaczyna się od zauważenia potrzeby lub problemu i przejścia do działania. Twórcami mogą być indywidualne osoby, jak np. zdobywca pokojowej nagrody Nobla Muhammad Yunus, który stworzył Grameen Bank i cały ruch mikropożyczek lub dr Hoffman, założyciel Discovering Hands, organizacji zajmującej się szkoleniem niewidomych do przeprowadzania badań piersi. Przykład z naszego podwórka: inicjatywa „Ośmiorniczki dla wcześniaków”, której inicjatorką była Pani dr Tomaszewska. Centrum działania jest grupa na Facebooku, która liczy ok. 1000 osób z różnych części Polski. Dziergają wełniane ośmiorniczki dla oddziałów w szpitalach, by dzieci zamiast kabli w inkubatorach mogły łapać wełniane macki.

Innowacjami społecznymi mogą też być ruchy społeczne, np. Solidarność, ruch sufrażystek, różnego rodzaju kooperatywy, Couchsurfing.

Innowacje tworzą też duże firmy, np. w tym roku firma Samsung stworzyła zestaw Blind Cap (opaska i czepek pływacki), który ostrzega niewidomych i niedowidzących pływaków o zbliżaniu się do końca toru. Dotychczas na paraolimpiadzie, w momencie, gdy pływacy mieli zrobić obrót, to ich trenerzy musieli szturchnąć ich w głowę długą tyczką, co jest bardzo niekomfortowe. Teraz trener wysyła sygnał elektroniczny do czepka, on wibruje, a pływak wie, kiedy się nawrócić.

 

3. Jaka jest rola współpracy firm z organizacjami pozarządowymi w kontekście innowacji społecznych?

Uważam, że najlepsze i najciekawsze pomysły powstają na stykach różnych światów, zarówno biznesu, NGO jak i instytucji publicznych. W obliczu dzisiejszych kryzysów,  dotykających nas wszystkich, standardowe podziały na sektory nie działają. Organizacje pozarządowe są zdecydowanie bliżej problemów, które biznes ma ambicje rozwiązywać. Mają one bezpośredni kontakt z tymi, dla których dane rozwiązanie jest tworzone., Za przykład mogę podać Orange i partnerstwa z NGO, w zakresie integracji cyfrowej, które mają ułatwić korzystanie cyfrowego świata, niezależnie od umiejętności, miejsca zamieszkania, wieku czy sprawności. Organizacje pozarządowe tworząc projekty z biznesem, łączą ich odbiorców/klientów pomagając w dialogu i projektowaniu rozwiązań w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim użyteczny.

 

4. Od czego zacząć wdrażanie innowacji społecznych? Jest jakiś schemat, metody?

 Ogólnie myślę, że można przyjąć pewien cykl życia innowacji społecznej (Open Book of Social Innovation)

  1. Identyfikacja potrzeb – od tego wszystko się zaczyna. Na tym etapie ważny jest research i sprawdzenie czy faktycznie jest zapotrzebowanie na dane rozwiązanie.
  2. Rozwój i generowanie nowych pomysłów (brainstorming) – zbadanie różnych możliwości i opinii na temat zaspokojenia danej potrzeby
  3. Prototypowanie, programy pilotażowe – sprawdzenie rozwiązania w praktyce. Pozwalają na zebranie informacji zwrotnych od użytkowników i wprowadzenie udoskonaleń
  4. Wdrożenie innowacji – wdraża się pilotaż/prototyp, który okazał się wystarczająco dobry
  5. Rozpowszechnienie – dotarcie z naszym pomysłem do jak największego grona odbiorców
  6. Trwała zmiana i zwiększanie skali działania rozwiązania 😉

Jeżeli chodzi o narzędzia do generowania pomysłów, testowania i wdrażania procesu to dużą rolę odgrywa tutaj metodologia Design Thinking, jako ustrukturyzowanego procesu, którego celem jest wprowadzenie produktu/usługi.

Ciekawym narzędziem do tworzenia biznesu i porządkowania pomysłów z nim związanych jest Business Canvas Model.

5.Jakie są perspektywy rozwoju rynku innowacji społecznych w Polsce, w najbliższych latach?

Myślę, że na razie ten temat raczkuje, ale ma potencjał wstania i nabrania rozpędu. W naszym otoczeniu działają inicjatywy typu program Społeczny Start-up, organizowanego przez Ashokę, lub programu fundacji NESsT, które rozwijają przedsiębiorstwa społeczne. Pomysłów jest dużo i aby wprowadzić je w życie bardzo potrzebne jest budowanie systemów wsparcia na etapie planowania, inkubowania i skalowania.

Wierzę w potencjał moich rówieśników, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, bo jak wskazuje wiele badań, nasze działania i decyzje konsumenckie mogą być siłą napędową, która popchnie świat do bardziej odpowiedzialnego życia.

W naszym kraju dużą rolę odgrywa ekonomia społeczna, spółdzielnie socjalne, kooperatywy, czy rosnąca popularność działań charytatywnych jak, np. Szlachetna Paczka i WOŚP. To pokazuje, że my Polacy mamy w sobie tę moc. Mamy dużo pomysłów, potrzeba nam jeszcze kopa do działania i takiego pozytywnego przeświadczenia, że też świat może być lepszy i to my posiadamy władzę w rękach, żeby to zmienić!


Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij