Rozwój miasta skutkiem działań prywatnej inwestycji. Rozmowa z Weroniką Wirtel z firmy Targi w Krakowie.

Napisane przez admin |05 Oct 15 | 0 komentarzy

Rozwój miasta skutkiem działań prywatnej inwestycji. Rozmowa z Weroniką Wirtel z firmy Targi w Krakowie.

Firma Targi w Krakowie jako operator obiektu EXPO Kraków zajmuje się kompleksową organizacją m.in. różnorodnych wystaw i konferencji. W jaki sposób wykorzystywany jest obecny potencjał firmy w działaniach dla Społecznej Odpowiedzialności Biznesu?

Przedsiębiorstwo ze stażem działalności bliskim dwóch dekad może pozwolić sobie na zaangażowanie w akcje prospołeczne. Zdajemy sobie sprawę jak duża jest różnica pomiędzy kilkukrotnym włączeniem się do pojedynczych działań, a ich kreowaniem i długotrwałą realizacją.
Od początku działalności firmy Targi w Krakowie z założenia miała ją cechować wysoka jakość proponowanych usług oraz dążenie do osiągania satysfakcjonujących wyników poprzez ciągłe monitorowanie potrzeb na rynku i szybką reakcję w odpowiedzi na nie. W chwili otwarcia własnego obiektu oczekiwania względem przedsiębiorstwa wzrosły. Rozwojowi firmy przyglądają się nie tylko inwestorzy, potencjalni klienci i kontrahenci, ale także mieszkańcy Krakowa i władze miasta.
Wśród krakowian w ciągu ostatnich lat doszło do wielu dyskusji o funduszach, w tym o podatkach przeznaczanych również na spektakularne projekty, jak budowa – Tauron Areny Kraków czy Centrum Kongresowego ICE Kraków. Przedsięwzięcie naszej firmy wyróżnia zwłaszcza fakt, że jest to prywatna inwestycja, która nie została dofinansowana z publicznych środków.

expokrakow1

Fot.: Widok EXPO Kraków i sąsiadującej działki z drona – kwiecień 2015

Często podkreślamy swój wpływ na rewitalizację dzielnicy, w której znajduje się nasza siedziba. Fakt, że budynek plasujący się w ścisłej czołówce najważniejszych obiektów na polskiej mapie przemysłu spotkań został wybudowany w dzielnicy Czyżyny, wpłynął na przyspieszenie wprowadzania pozytywnych zmian, na jakie czekały zaniedbane dotąd tereny. Pierwsze efekty dało się zauważyć jeszcze przed otwarciem. Jednym z nich było wybudowanie i oddanie miastu do użytku nowej drogi dojazdowej do EXPO – ulicy Galicyjskiej, przecznicy ulicy Centralnej, przy której znajdowała się wcześniejsza siedziba firmy. W pierwszych miesiącach 2014 roku na sąsiedzkich działkach zagruzowanych ruinami fabryki Prefabet inni inwestorzy rozpoczęli prace przygotowawcze do podjęcia kolejnych kroków ku odnowie tej części dzielnicy. Obecnie powstaje tu kompleks biurowo-mieszkalny.

Nasza firma realizuje sporo własnych inicjatyw i chętnie angażuje się w działania, które można zawrzeć w ramach koncepcji CSR.

W jakich obszarach Targi w Krakowie realizują działania Społecznej Odpowiedzialności Biznesu?

Staramy się wykorzystać przede wszystkim swój podstawowy potencjał, jakimi są: dysponowanie nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzenią oraz ugruntowana pozycja branżowych i konsumenckich wydarzeń z kalendarza TwK. Wybudowanie własnego obiektu otworzyło przed nami nowe możliwości na podejmowanie inicjatyw, które mogą przynieść pożytek między innymi zainteresowanymi współpracą organizacjami pożytku publicznego.
Instytucje pozarządowe często dysponują ograniczonym budżetem i są zobligowane do minimalizowania większości kosztów podczas planowania i realizacji swoich akcji. Opcja skorzystania z różnego rodzaju pomocy oferowanej przez doświadczone przedsiębiorstwo może być zatem niezastąpioną szansą na rozwój organizacji, w dodatku z korzyścią dla obydwu stron.
Każdy wynajem powierzchni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków generuje dodatkowe opłaty, takie jak wyższa cena za zużycie energii elektrycznej, sprzątanie czy nadgodziny etatowych i wspomagających pracowników. Bezpłatne udostępnienie powierzchni w obiekcie zewnętrznemu podmiotowi wiąże się z koniecznością pokrycia wszystkich kosztów przez właściciela, czyli naszą firmę. Jednak zważając na fakt, że dysponujemy własną powierzchnią, uwzględniamy w strategii wspieranie wartościowych inicjatyw również w ten sposób. Umożliwiając przeprowadzenie przeróżnych wydarzeń w swoim obiekcie, przyczyniamy się między innymi do realizacji celów założonych przez organizacje non-profit.
Przykładami mogą być wydarzenia, które odbyły się w EXPO Kraków w 2014 i na początku 2015 roku.
Jednym z nich była przedwyborcza debata organizowana przez Młodzieżową Radę Krakowa, przeprowadzona w EXPO Kraków 7 listopada 2014 roku. Za główną salę obrad posłużyła wtedy jedna z sal seminaryjnych mieszczących się w naszym centrum targowo-kongresowym. Klimatyzowane pomieszczenie wyposażone w profesjonalny sprzęt konferencyjny, mieszczące ponad 250 osób w ustawieniu teatralnym, spełniało wszystkie potrzeby organizatorów.
Z perspektywy zarządu firmy Targi w Krakowie miejsce spotkania było szczególnie istotne dla członków Rady, równocześnie jego standard musiał odpowiadać oczekiwaniom Prezydenta Krakowa i wszystkich kandydatów na to stanowisko, którzy wzięli udział w debacie. Deklarowane działania goszczonej przez Targi organizacji, jakimi są między innymi rozwijanie, wspieranie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży przekonały nas do wsparcia wartościowej inicjatywy i udzielenia pomocy w realizacji spotkania.
Wydarzeniem innego rodzaju, do przeprowadzenia którego Targi w Krakowie również udostępniły nieodpłatnie powierzchnię w Międzynarodowym Centrum, popierając tym samym przedsięwzięcie, była Małopolska Gala Szlachetnej Paczki zorganizowana 22 stycznia 2015 roku. Wieczór będący zwieńczeniem kolejnej edycji projektu z założenia stanowił podziękowanie dla pracy wolontariuszy, którzy w trakcie przygotowania projektu poświęcili swój czas, przyczyniając się do efektu akcji w 2014 roku, jakim było zorganizowanie pomocy dla blisko 3 600 rodzin mieszkających w Małopolsce.
Mogłabym wymienić wiele podobnych eventów, których organizatorów mieliśmy okazję gościć i dodatkowo wspomóc na przestrzeni ostatniego roku. :)

Czym kieruje się Wasza firma przy wyborze inicjatyw, które wspiera?

Przede wszystkim wspieramy akcje skoncentrowane na pomocy najbardziej potrzebującym członkom społeczeństwa, takie jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz dotyczące przedsiębiorczości. Istnieje wiele sposobów uczestnictwa w tego typu projektach: pomoc w zbiórkach rozmaitych dóbr materialnych, przygotowywanie darów z własnych zasobów czy częściowe pokrywanie kosztów inicjatyw, umożliwiające organizatorom wartościowych przedsięwzięć przeznaczenie większej części budżetu na inne zobowiązania. Staramy się dodawać własny wkład w sprawdzone projekty.
Przykładowo, podczas organizacji Targów EUROTOOL i BLACH-TECH-EXPO wykorzystaliśmy okazję branżowego spotkania profesjonalistów w dziedzinie narzędzi i urządzeń do obróbki materiałów oraz specjalistów zajmujących się produkcją, przetwórstwem i dystrybucją blach, na stworzenie nietuzinkowego dzieła, które później zostało przeznaczone na cele charytatywne.

Jesienią 2013 roku powstała największa w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skarbonka. Nawiązując do słynnego logotypu i charakterystycznych naklejek w kształcie serca, dwumetrowa skarbonka przybrała formę serca. Przekazana przez TwK na tradycyjny finał WOŚP na Rynku Głównym w Krakowie stanowiła jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów zachęcających przechodniów do włączenia się do akcji.

expo krakow
Fot.: Skarbonka przekazana przez Targi w Krakowie na Finał WOŚP

Wytrzymałe materiały kompozytowe, z których zostało wykonane ogromne serce, nawiązywały do Targów KOMPOZYT-EXPO, podczas których powstało. Zmotywowani pozytywną reakcją na nasz pomysł produkcji głównej skarbonki 22. Finału WOŚP, postanowiliśmy nie poprzestać jedynie na tym elemencie.
Właściwą akcję poprzedziła jej zapowiedź, zorganizowana podczas największej konsumenckiej imprezy z naszego kalendarza. W czasie Targów Książki w Krakowie dziesięć sztuk przygotowanych wcześniej niewielkich serc trafiło do rąk gości specjalnych. Swoimi podpisami ozdobili je między innymi: Krzysztof Hołowczyc, Ryszard Kalisz, Jolanta Kwaśniewska, Grzegorz Turnau i Martyna Wojciechowska. Figurki zostały przekazane przez firmę do licytacji WOŚP na Allegro. Wykorzystanie kolejnych możliwości, takich jak dodatkowa promocja akcji podczas tłumnie odwiedzanego eventu (poglądowo – w 2015 roku gościliśmy 60 000 fanów literatury) i duże zaangażowanie osób publicznych dodatkowo wzmogły nasz zapał do realizowania podobnych działań.

Na kolejną aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w 2014 roku prosto z EXPO Kraków trafiła ponad dwumetrowa replika pomnika Smoka Wawelskiego. Dzięki wspólnemu działaniu naszej firmy i wystawców targowych mogliśmy ponownie mieć swój udział w tej akcji.

Dziękujemy za wywiad.


Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij