Czy wiesz co to CSR?

Napisane przez admin |06 Aug 15 | 0 komentarzy

Czy wiesz co to CSR?
Być może słyszałeś lub przeczytałeś w gazecie, ale wciąż nie wiesz co znaczy i do czego służy…

Dlatego wspólnie zastanówmy się, jaki fundament potrzebny jest dla właściwego zrozumienia terminu CSR, który w Polsce znany jest również jako Społeczna Odpowiedzialność Biznesu.

Na początek wyobraźmy sobie dobrze funkcjonujący biznes. Tutaj przed oczami możemy mieć zarówno korporacje o międzynarodowym kapitale, jak i niewielkie przedsiębiorstwa działające na lokalnym rynku. Funkcjonowanie firmy determinują konsumenci, a także podwykonawcy, partnerzy czy inwestorzy. Nie musimy wspominać, że każda firma niezależnie od wielkości ingeruje w przestrzeń publiczną i środowisko naturalne. Czas i energia naszych pracowników włożona w działalność firmy jest niezbędna do rozwoju naszego biznesu. Jesteśmy świadomi tego, że każda osoba swoją pracą również oddziałuje na społeczeństwo – nie tylko poprzez zaspokajanie potrzeb, ale też przez odpowiedzialne uczestnictwo w lokalnych inicjatywach i projektach społecznych. Nie możemy nie zgodzić się, że to w jaki sposób firma prowadzi działalność biznesową wpływa także na jakość życia ludzi mieszkających w jej otoczeniu. Niestety w Polsce wciąż zapominamy, że firma to nie tylko biznes, ale także odpowiedzialność za relacje z otoczeniem! CSR pomaga nie tylko je poprawić czy wzmocnić, ale także ukazuje liczne możliwości dobrowolnego zaangażowania się firmy w sprawy społeczności i środowiska, pamiętając o zrównoważonym rozwoju.

Czy teraz bardziej zdajesz sobie sprawę, w jakich dziedzinach CSR może Ci pomóc? Raz jeszcze przyjrzyjmy się w jaki sposób sektor biznesu jest w stanie wykorzystać zarówno swoje zasoby jak i wpływy.

Może:
∙ inwestować w otaczający go kapitał społeczny;
∙ aktywizować swoich pracowników i społeczność;
∙ mądrze dzielić się swoimi zasobami finansowymi, rzeczowymi i usługowymi;
∙ rozwiązywać część kluczowych problemów w lokalnym otoczeniu;
∙ wspierać lokalne inicjatywy i projekty społeczne;
∙ być partnerem organizacji pożytku publicznego lub ich kampanii;
∙ rekompensować niekorzystne zjawiska w przestrzeni publicznej wywołane na drodze prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;
∙ działać w sposób zgodny z prawem, etyczny i przejrzysty.

Pewnie wiele z tych działań widziałeś lub sam robiłeś bez wiedzy, że jest to część koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Jak widzisz CSR nie tylko pomaga społeczności, ale także wspiera nasz biznes na drodze rozwoju.

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.
Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi społecznego zaangażowania biznesu.

Zamknij